PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ | englishEN
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Čtvrtek 23.11.2017 19:13, provoz podle pracovního dne
zítra: Pátek 24.11.2017, provoz podle pracovního dne

zveřejněno: 1.7.2009 11:30      poslední změna: 15.7.2009

Nové buspruhy zlepší provoz autobusů mezi Jižním Městem a Vršovicemi

Od 1.7.2009 využívají především páteřní linky 136, 213 a 260 v několika úsecích nově zřízené vyhrazené jízdní pruhy v celkové délce přes 2,5 kilometru, které přinesou především zlepšení pravidelnosti a plynulosti provozu těchto linek. Většina úseků nových vyhrazených jízdních pruhů je v současné době vyznačena pouze svislým dopravním značením, protože deštivé počasí posledních týdnů neumožnilo včas realizovat vodorovné dopravní značení – to však bude doplněno v průběhu července. 

Nové vyhrazené jízdní pruhy zahrnují vedle autobusů PID nově i cyklisty a vybraná vozidla taxislužby s cestujícími. Toto řešení běžné v dopravně rozvinutých zemích zajišťuje městu přívětivějším druhům dopravy podmínky pro plynulý průjezdu městem, u cyklistů navíc zlepšuje bezpečnost (pokud by cyklistům nebyla jízda pruhem povolena, měli by se pohybovat v nebezpečné zóně na rozhraní obou jízdních pruhů). Jízdní pruhy jsou v souladu s městskou dopravní koncepcí vyhrazeny pouze od pondělí do pátku od 6:00 do 10:00 a od 14:00 do 19:00, což jsou období s nejsilnějším provozem a tedy nejnaléhavější potřebou platnosti režimu. I přes menší „přísnost“ vyhrazení jízdních pruhů bude zvýšení plynulosti a tím i spolehlivosti provozu autobusových linek PID velmi výrazné.

Nové vyhrazené jízdní pruhy pro autobusy (v provozu od 1.7.2009)

ulice úsek směr
Opatovská mezi zastávkami Ke Kateřinkám a Metodějova z centra
Opatovská mezi ulicí Novomeského a zastávkou Háje z centra
Opatovská mezi ulicí Křejpského a křižovatkou s ulicí Chilskou do centra
Türkova mezi Litochlebským náměstím a přechodem za zastávkou Litochlebské náměstí do centra
Chodovská mezi Jižní spojkou a zastávkou Chodovská (po tramvajové trati) do centra
Bohdalecká mezi křižovatkou se Záběhlickou ulicí a zastávkou Bohdalec do centra
Bělocerkevská mezi křižovatkou s Vršovickou ulicí a zastávkou Bělocerkevská  do centra
Bělocerkevská mezi křižovatkami s Ruskou a s Vršovickou ulicí z centra
Soběslavská mezi křižovatkami se Šrobárovou a s Votickou ulicí do centra

Bělocerkevská Bohdalecká Chodovská
Bělocerkevská Bohdalecká Chodovská
Opatovská (do centra) Opatovská (z centra) Opatovská (z centra)
Opatovská (do centra) Opatovská (z centra) Opatovská (z centra)

K počátku července 2009 je v Praze vyznačeno přes 8 km vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy (většinou společně s taxi a jízdními koly) a přes 6 km úseků s jízdou autobusů po tramvajových kolejích.
Preference Pražské integrované dopravy je zajišťována ve spolupráci Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s., Technické správy komunikací hl. m. Prahy, odboru dopravy Magistrátu hl.m. Prahy, Dopravního inspektorátu Policie ČR a ROPIDu.

V průběhu prázdnin budou realizována další preferenční opatření. Na trase linky 213 to bude ještě úsek na Spořilově a dojde k úpravě dopravního režimu v oblasti terminálu Opatov s cílem zlepšit podmínky pro provoz autobusů PID. Dále jsou k realizaci připraveny vyhrazené jízdní pruhy v ulici Československého exilu v Modřanech, v ulici K Horkám v Hostivaři a prodloužení stávajícího vyhrazeného jízdního pruhu v Košířích (nově již od Kotlářky).


Zpět do rubriky: Preference