PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ |
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Pondělí 24.01.2022 05:37
zítra: Úterý 25.01.2022


Články na na tomto webu se již neaktualizují!


zveřejněno: 17.9.2009 18:15      poslední změna: 27.4.2011

Cesta do práce – ranní závod Esko / Bus / auto / kolo

V pondělí 21.9.2009 bude ranním závodem zahájen den věnovaný železnici, neboli Den Eska. Je to předposlední den v rámci letošního Evropského týdne mobility. Trasa závodu byla vybrána mezi Radotínem a Andělem. Z pražského Radotína jezdí ráno vlaky každých deset minut a Radotín je třetí nejvyužívanější pražská železniční stanice, co se osobních vlaků týče. Navíc na lince S7 z Berouna do Prahy se stále více objevují moderní elektrické klimatizované jednotky CityElefant.

Cílem tohoto netradičního závodu je nejen ukázat, který druh dopravy je při cestě v ranní špičce všedního dne nejrychlejší, ale také představit pohodlí a rychlost železniční dopravy při cestách po Praze. Mezi závodníky nebudou chybět také žáci radotínské základní školy, zástupci hlavního města Prahy a Českých drah. Celkem bude závodit 6 skupin:

  1. vlak + metro
  2. vlak + tramvaj
  3. autobus + metro
  4. autobus + tramvaj
  5. auto
  6. kolo

Zajímavý bude zejména souboj cyklistů s vlakem, neboť trasa z Radotína na Smíchov je lemována kvalitní cyklostezkou a není zde žádné výrazné převýšení. Také bude napínavé sledovat, zda se vyplatí ze Smíchovského nádraží jet na Anděl tramvají nebo sestupovat do podzemí na metro.

Závod startuje v 8:15 na parkovišti P+R v Radotíně, které se nachází poblíž vlakového nádraží. Cílem je místo konání Dne Eska na Andělu, před obchodním centrem Anděl City naproti smíchovské synagoze.

Na závodníky z radotínské školy čeká na Andělu zajímavé ocenění – exkurze v přilehlém Království železnic. Nejedná se o pouhou prohlídku tohoto ojedinělého komplexu – žáci se mohou těšit na speciální výukový program pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Děti se zde zábavnou formou dovědí, jak vlastně železnice funguje, včetně její historie v českých zemích.

Podrobné informace o programu Den Eska najdou zájemci na webových stránkách organizace ROPID (www.ropid.cz), Českých drah (www.cd.cz/esko) a hlavního města Prahy (www.praha.eu).   


Zpět do rubriky: 2009