PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ |
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Pondělí 24.01.2022 03:48
zítra: Úterý 25.01.2022


Články na na tomto webu se již neaktualizují!


zveřejněno: 23.9.2009 09:53      poslední změna: 27.4.2011

Den Eska prokázal zájem Pražanů o železnici

Předposledním dnem letošního Evropského týdne mobility byl Den Eska, který nabídl Pražanům mnoho možností, jak lépe poznat a vyzkoušet výhody vlakové dopravy v Praze a okolí.

Ranní závod za účasti 70 závodníků prokázal, že ekologické druhy dopravy zvítězily na celé čáře. Po cyklistech, kteří dorazili do cíle jako první, následoval vlak s kombinací metra, tramvaje i jízdního kola. Auto přijelo z Radotína jako předposlední a poslední dorazili závodníci, kteří jeli autobusem. Ukázalo se, že vlak zvítězil nad autem i ve chvíli, kdy na trase nebyly výjimečně žádné kolony. V době závodu se totiž stala dopravní nehoda v Lahovicích a Strakonická ulice byla pro závodníky neobyčejně dobře průjezdná.

Po celý den se mohli zájemci svézt klimatizovanou nejnovější vlakovou jednotkou City Elefant, která pendlovala mezi centrálními pražskými nádražími a využívala všech kolejí Nového spojení. Tuto možnost svézt se zdarma vlakem po neobvyklé trase využily stovky zájemců. Pohodlí nového vlaku si také osobně vyzkoušel radní pro dopravu hlavního města Prahy Radovan Šteiner.

Na hlavním nádraží si zhruba stovka zájemců prohlédla místo, odkud se řídí vlaková doprava v centru Prahy. Prohlídky dopravní kanceláře hlavního nádraží doprovázel odborný výklad zástupců Českých drah.

Na Andělu se celý den konala prezentační akce spojená s výstavou o budoucnosti pražské železnice. Informace přišlo načerpat přes tisícovku návštěvníků. Mnozí z nich využili příležitost k návštěvě přilehlého Království železnic. Následovali tak ranní závodníky z radotínské základní školy, kteří zde ráno absolvovali speciální zábavný výukový program.

Nejvýraznější akcí byla odpolední soutěž o největšího pražského Šotouše. Této neobvyklé vědomostní soutěže se zúčastnilo 35 fanoušků veřejné dopravy. I když mnoho z nich náročnost otázek zaskočila, přesto již známe vítěze, kteří sice nedosáhli plného počtu bodů, nicméně prokázali opravdu hlubokou znalost problematiky veřejné dopravy.

Den Eska uzavřel Orientační závod PID, pořádaný vydavatelstvím Žaket. Zajímavého netradičního závodu se zúčastnila více než stovka závodníků. První bojovníci dorazili do cíle necelé tři hodiny po startu. Vítěz závodu bude odměněn sadou map z vydavatelství Žaket.

 „Díky ohlasu z celé řady akcí na různých místech Prahy jsme přesvědčeni, že se nám podařilo vzbudit zájem o železnici a ukázat, že vlaky Eska jsou moderní, rychlou a pohodlnou součásti nejen příměstské, ale i městské dopravy v Praze,“ uzavírá Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID.


Zpět do rubriky: 2009