PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ |
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Pondělí 24.01.2022 05:36
zítra: Úterý 25.01.2022


Články na na tomto webu se již neaktualizují!


zveřejněno: 16.9.2009 19:10      poslední změna: 27.4.2011

Den Eska v rámci Evropského týdne mobility

Podobně jako v předešlých letech bude v rámci Evropského týdne mobility jeden den věnován železnici. Pod hlavičkou Dne Eska se mohou Pražané v pondělí 21.9.2009 těšit na celou řadu akcí.

ROPID ve spolupráci s Hlavním městem Prahou, Českými dráhami, Správou železniční dopravní cesty a Královstvím železnic připraví bohatý program, jehož cílem bude přiblížit železnici Pražanům a ukázat vlaky Eska jako plnohodnotnou součást městské dopravy. „Železnice je páteří Pražské integrované dopravy a zejména v Praze v sobě skrývá obrovský potenciál růstu. Proto chceme veřejnosti představit také hlavní plány rozvoje a novinky v blízké i vzdálenější budoucnosti,“ uvádí Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID.

„Každý pracovní den vypravíme v rámci Eska 870 vlaků, do systému je zařazeno 43 zastávek a denně využije naše služby 85 až 90 tisíc lidí. Zájem cestujících přitom meziročně roste, ještě loni jich bylo asi o 10 tisíc méně,“doplňuje náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek a dodává: „Od nového jízdního řádu zavedeme další linku S. Bude mít označení S 20 a povede z Prahy do Milovic.“ 

Během ranního závodu si s námi můžete vyzkoušet, který dopravní prostředek je nejrychlejší při cestě do centra. Z Radotína po osmé hodině vyjedou týmy závodníků vlakem, autobusem, autem a na kole. Cíl je stanoven na Andělu před obchodním centrem Anděl City. Závodu se také zúčastní děti z radotínské základní školy, pro něž je jako odměna připravena bezplatná exkurze v přilehlém Království železnic. Pro žáky a studenty je v Království železnic připraven vzdělávací program, který získal záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Pro žáky prvního stupně základní školy je připravena tematická prohlídka zaměřená na fungování dopravní infrastruktury, život našich sídel a hodnoty české krajiny. Žákům druhého stupně a studentům středních škol je určena tématická prohlídka zaměřená na historii železniční dopravy v českých zemích.

Na tento závod navážou hned tři akce současně:

  • Prezentační jízdy elektrickou jednotkou CityElefant po pražských nádražích a po Novém spojení. Zájemci se budou moci zdarma svézt klimatizovaným vlakem centrem Prahy, prohlédnou si rozlehlou stavbu Nového spojení ze všech úhlů a vyzkouší si nově zrekonstruovanou trať do Běchovic. CityElefant bude vyrážet z Masarykova nádraží každé dvě hodiny (první vlak vyjíždí v 9:05, poslední vlak v 17:05) a po cestě bude možné přistupovat i vystupovat. 
  • Poslední akcí bude orientační závod PID. Kdo má rád závodění a turistiku, neměl by si nechat ujít orientační závod, jehož cílem bude navštívit za co nejkratší dobu pomocí co nejvíce druhů dopravy co nejvíc určených míst v Praze. Organizaci závodu zajišťujeme ve spolupráci s vydavatelstvím Žaket. Startuje se opět u Anděla mezi 15:00 a 16:00.
  • Prohlídky dopravní kanceláře na Hlavním nádraží. Každých 15 minut od 9:00 až do 16:00 se budou konat exkurze do dopravní kanceláře, která je mozkem celého hlavního nádraží a okolních tratí. Z prostorových důvodů je omezen počet návštěvníků do skupinek po 10 lidech.
  • Výstava, hry a soutěže na Andělu. Hlavní program Dne Eska nabídne od 9 do 18 hodin výstavu o současnosti i budoucnosti železnice v Praze a okolí, soutěže a hry pro malé i velké a spoustu materiálů o Pražské integrované dopravě a vlacích včetně aktuálních jízdních řádů vlaků PID. Kdo nestihne shlédnout výstavu v Den Eska, může později navštívit Království železnic v bezprostřední blízkosti místa konání, kam bude výstava přemístěna. Součástí programu bude také soutěž o největšího pražského „šotouše“ neboli „nejchytřejšího“ zájemce o veřejnou dopravu v Praze a okolí.

Podrobné informace o programu najdou zájemci na webových stránkách organizace ROPID (www.ropid.cz), Českých drah (www.cd.cz/esko) a hlavního města Prahy (www.praha.eu).


Zpět do rubriky: 2009