PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ |
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Pondělí 24.01.2022 03:52
zítra: Úterý 25.01.2022


Články na na tomto webu se již neaktualizují!


zveřejněno: 20.11.2009 15:20      poslední změna: 27.4.2011

Třetí nejvytíženější linku 10 posílí šestnáctka

Poslední ze změn v pražské tramvajové dopravě od 29.11.2009 bude sblížení tras linek 10 a 16. Linka 16 již nepojede do Braníka, ale z Palackého náměstí zamíří přes Anděl na Kotlářku a dále do řepského sídliště.

„Touto úpravou chceme vyřešit přeplňování třetí nejplnější pražské tramvajové linky 10 v jejím nejzatíženějším úseku. Tím, že linky 10 a 16 pojedou spolu ze Žižkova až do Řep, vytvoříme koordinovaný tah, jehož souhrnný interval bude rovný jedné páteřní tramvajové lince,“ popisuje důvody pro změnu Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID.

Obě linky tak budou rovnoměrně vytíženy a maximálně koordinovány, a to na společný interval 4 minuty ve špičce a 7-8 minut o víkendu. Pomůžeme lince 10 hlavně v úseku Anděl – Karlovo náměstí, který patří mezi nejvytíženější v celé Praze. Zároveň je nutné zdůraznit, že posílení provozu tramvají mezi Andělem a Palackého náměstí by nebylo možné bez zlepšení průjezdnosti tramvají v Lidické ulici, které zajistila městská část Praha 5.

S úpravou trasy linky 16 souvisí také přetrasování linky 4, která již nepojede na řepské sídliště, ale na Barrandov. Na trati v Plzeňské ulici jí nahradí právě linka 16, která bude stejně jako dosavadní linka 4 mimo ranní špičku všedního dne ukončena na Kotlářce. Chybějící linku 16 do Braníka nahradí dvojnásobně posílená linka 17.

Z důvodu slabé přepravní poptávky v okrajových obdobích a také z důvodu omezení souběhu metra a tramvají na Severní terasu bude zároveň oslaben provoz linky 25 v úseku Palmovka – Vozovna Kobylisy, kde bude tato linka provozována pouze v pracovních dnech mezi 6. a 20. hodinou.

Úplný výčet změn jednotlivých tramvajových linek od 29.11.2009:

4          linka je ve směru od Čechova náměstí z Anděla odkloněna přes Smíchovské nádraží a Hlubočepy do Sídliště Barrandov (provoz pouze v pracovní dny cca 6:00 – 20:00 hod.; v úseku Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov je v provozu pouze v ranní přepravní špičce pracovních dnů)

13        linka je zrušena (nahrazena linkou 4)

16        linka je ve směru od Spojovací z Palackého náměstí odkloněna přes Anděl, Kotlářku a Motol do Sídliště Řepy (v úseku Kotlářka – Sídliště Řepy je v provozu pouze v ranní přepravní špičce pracovních dnů)

17        linka je v úseku Levského – Výstaviště posílena (provozována v polovičním intervalu); v úseku Výstaviště – Sídliště Ďáblice v provozu pouze každý druhý spoj

20        linka je celodenně a celotýdenně prodloužena do Sídliště Barrandov

21        linka je zkrácena do trasy Nádraží Braník – Národní třída – Nádraží Braník

25        linka je v úseku Palmovka – Vozovna Kobylisy je v provozu pouze v pracovní dny cca 6:00 – 20:00 hod.


Zpět do rubriky: 2009