PID (Pražská integrovaná doprava)

organizátor: ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy) zřizovatel: Hl. m. Praha partner: Středočeský kraj
českyCZ |
RSSRSS | FacebookFB | TwitterTW | InstagramIG
dnes: Čtvrtek 06.08.2020 09:14
zítra: Pátek 07.08.2020


Články na na tomto webu se již neaktualizují!


zveřejněno: 25.10.2012 11:24      poslední změna: 24.1.2013

Novinky v MHD po jednání náměstka primátora pro dopravu s městskými částmi

Tisková zpráva MHMP

Starostové městských částí se s náměstkem primátora pro dopravu Josefem Noskem a vedením organizace ROPID shodli na několika opatřeních, které zjednoduší cestování MHD obyvatelům dotčených městských částí. Provedení dalších změn se nadále prověřuje.

„Jednání se starosty byla věcná, racionální asi i proto, že nám jde o totéž, a sice kvalitní podmínky pro cestující. Zjevně oprávněným požadavkům nebyl důvod nevyhovět. Změny, které z nich vzešly, jsou připraveny k 20. listopadu tohoto roku,“ shrnuje jednání náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek. Na některých místech je však situace složitější např. kvůli momentálním uzavírkám, návaznostem na více spojů nebo nutným stavebním úpravám zastávek. U těchto případů pracovníci ROPIDU prověřují stav a hledají možnosti, jak požadavky vyřešit.

Josef Nosek postupně pozval na jednání zástupce všech městských částí. „Chtěl jsem mít možnost přímo slyšet jejich připomínky a pomoci s jejich vypořádáním,“ uzavírá náměstek primátora pro dopravu. Jednání proběhla během září a října. Organizace ROPID na základě prvotního sledování provozu nové metropolitní sítě linek MHD operativně zavedla některá opatření už po 1. září 2012 (viz příloha níže).

Nárůst poptávky

Již od pondělí 3. 9. 2012 byl zaznamenán nárůst poptávky v určitých relacích na konkrétních linkách, zejména to jsou metrobusové linky 118 a 170, kde bylo nutno realizovat opatření ve formě zkrácení intervalů v ranní špičce. „U linky 118 je navíc sledován stálý trend nárůstu poptávky a bude nyní prověřována možnost nasazení kloubových autobusů. Obdobným případem je linka 193, kde je rovněž zaznamenán nárůst poptávky a i zde bude prověřováno nasazení kloubových autobusů. Také byl upraven jízdní řád páteřní tramvajové linky 3 pro rovnoměrnější využití jednotlivých spojů,“ upřesňuje Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID.

Přepravní průzkumy a jejich vyhodnocování

Od 5. 9. 2012 se průběžně provádějí aktuální přepravní průzkumy za účelem ověření vytíženosti spojů jednotlivých autobusových i tramvajových linek (např. v zastávkách Kobylisy, Letňany, Nádraží Hostivař, Nádraží Holešovice, Nemocnice Krč, Anděl, Chvaly a další). Dne 10. 10. 2012 se uskutečnil tzv. komplexní vozový přepravní průzkum autobusových linek v jihovýchodní oblasti Prahy (zahrnoval oblasti Prahy 4, 10, 11, 12, 15 a 22). Na přelom listopadu a prosince se také připravuje anketní průzkum spokojenosti mezi cestujícími.

„Vyhodnocení údajů ze zmíněných průzkumů a případných dalších připomínek lze očekávat přibližně v březnu 2013. Podobně jako v německých městech, která spustila síť metropolitních linek, lze očekávat, že cestující si budou nová spojení vyhledávat postupně. Například v Hamburku stále rostou počty cestujících i po více než deseti letech,“ říká Josef Nosek. Provoz nové metropolitní sítě a především vývoj počtu cestujících bude proto sledován a vyhodnocován i v následujících letech.

Poprázdninový provoz ukázal, že nová metropolitní síť MHD začala fungovat bez větších problémů. Nepotvrdily se tak obavy, že Praha se ocitne první pracovní den po letních prázdninách v chaosu. Podle informací dispečinku Dopravního podniku hl. m. Prahy se ukazuje, že vozy MHD jezdí s přesností odpovídající běžným hodnotám (tzn., že více než 80% vozů jezdí přesně podle jízdního řádu). Porovnání změn automobilové dopravy, které vypracovala TSK hl. m. Prahy dále dokládá, že reorganizace MHD neměla vliv na zvýšení počtu vozidel v ulicích města. Provoz mezi srpnem a zářím totiž byl v posledních 3 letech procentuálně stejný.


Zpět do rubriky: 2012